The 15 Most Expensive Foods You Can Buy

Are you currently curious to be aware what probably the most costly foods are?

Well, we’ve scoured the web to locate them, and, boy, did we discover them!

You will not uncover any specifically designed meals about this list, only the most costly foods on the planet.

So brace yourself, as you’re going to see fish eggs that cost $34,500 per kilogram, and Sushi that may kill you!

Here’s a summary of the 15 most costly foods.

The 15 Most Costly Foods

Their email list of costly foods and figures pointed out below continues to be compiled from various sources online, like the BBC & Wikipedia.

Fundamental essentials 15 most costly foods:

15. Oysters

Cost: $50 – $100 Per Dozen

Oysters haven’t been considered costly food.

In older days, Oysters were utilised to fill the bellies from the working class because they were cheap as well as in abundance.

However, go forward many years, and Oysters have grown to be a delicacy for that wealthy, with a few top restaurants selling a dozen for between $50 -$100!

14. Foie Gras

Cost: $90 – $110 Per Pound

If you want your pâté, then this can be worth splashing your money on.

Foie Gras is made of duck or goose liver, that has been fattened, producing a wealthy and buttery delicacy.

Regrettably, the storyline behind Foie Gras isn’t great, because the ancient Egyptians accustomed to pressure-feed the wild birds to fatten them up.

Fortunately, you will find laws and regulations in position to prevent this now, but Foie Gras can nonetheless be present in certain regions, by having an believed cost per pound of $90 – $110.

13. Fugu

Cost: $135 Per Pound

Fugu includes a status because the most harmful dish in the world.

Exactly why happens because its name stems from the fish by which it’s made: “Fugu” or “Globefish.”

If it is not prepared properly, it may be lethal to whomever eats it.

Therefore, the preparation of Fugu is just controlled by Japanese law.

Only qualified chefs that have undergone 3 or more many years of intense training are permitted to organize it.

So, if you wish to live existence around the edge, and check out probably the most costly foods on the planet, this may be the right dish for you personally!

12. Wagyu Beef

Cost: $200 Per Pound

Wagyu Beef is frequently considered because the ultimate bit of meat.

It’s cut from four different kinds of cow, which come from Japan.

Lots of people compare the expertise of eating a bit of Wagyu to some small bit of fish, because it easily melts inside your mouth, because of the fat which renders lower within the cooking process.

Wagyu beef is costly due to the strict rearing procedure that the cattle need to endure, and also the particular kind of feed they need to consume.

11. Vanilla

Cost: $300 Per Pound

Vanilla is really a spice in the orchids from the genus Vanilla.

Their pods are pretty challenging grow and harvest, and that’s why you’ll frequently find the majority of vanilla utilized in products is artificial.

A lot of the world’s vanilla beans are grown in Madagascar.

Recently, multiple storms around the island caused the cost of merely one pound of vanilla to leap up to $300!

However, we’re now seeing prices begin to fall again, so it’s likely likely to become cheaper.

10. Iberico Pork

Cost: $392 Per Kilogram

Iberico pork is a kind of cured meat from The country and Portugal.

The most effective stuff originates from free-range pigs which are given acorns over the past phase of the existence.

If you would like the very best kind of Iberico pork, you will want to test ‘black label.’

It comes down in the purest of Iberian pigs which have feasted on acorns in oak forests for almost all their lives.

The curing process also plays a huge part within the taste and excellence of the meat.

The pork is generally cured for 36 several weeks, which in the finish from the curing process, could be worth roughly $392 per kilogram!

9. Manuka Honey

Cost: $500 Per Kilogram

Had a sweet tooth? Then this is actually the choice for you.

Manuka Honey is indigenous to Nz and originates from the Leptospermum Scoparium flower, more generally referred to as Manuka Plant.

It’s thought that this tasty treat has a lot of healing qualities, and it is accustomed to protect against from sore throats towards the common cold.

And, it’s considered to contain antiviral, anti-inflammatory, and antioxidant benefits.

If you want that which you hear and wish to get hold of some, then your greatest grade applies to around $500 per kilogram.

8. Moose Cheese

Cost: $500 Per Pound

Moose cheese is produced in the milk of the moose. It’s that easy.

But, the main reason it’s probably the most costly foods and cheeses on the planet is the fact that it’s only created in the ‘Moose House’ farm in Norway. You literally can’t have it elsewhere on the planet.

There’s roughly three types of Moose cheese: a rind-style, a feta-style, along with a blue cheese.

It’s produced in limited figures and can cost you a leg along with a leg for that privilege of attempting some.

7. Matsutake Mushrooms

Cost: $600 Per Kilogram

The Matsutake Mushroom grows in Asia, Europe, and The United States, and it is a prized Japanese, Korean, and Chinese cuisine.

However, through the years, their figures have fallen because of invasive insects and trees encroaching on where they grow.

They’re very rare, and there’s a high probability they may disappear altogether if things continue how they are, as there isn’t any method to cultivate this mushroom.

So, if you wish to try one before they disappear, be ready to pay some big dollars!

6. White-colored Truffles

Cost: $2,100 – $2,500 Per Kilogram

Forget truffle oil white-colored Truffles are what you want.

Hailing in the Piedmont region of Northern Italia, white-colored truffles are much tougher to locate, when compared with others, because they only grow among the roots of certain kinds of trees.

They’re noted for getting a powerful flavor and distinctive aroma.

Their cost is mainly in line with the conditions that they grow, how lengthy it requires to locate and procure them, and also the sheer small group available.

White-colored truffles happen to be recognized to cost crazy sums of cash, but typically, a kilogram costs between $2,100 -$2,500.

5. Saffron

Cost: $500 – $2,000 Per Pound

This spice is appropriately nicknamed ‘Red Gold’ because of its color cheap it’s more vital than gold, weight for weight.

The main reason it’s so costly would be that the Crocus flower, which saffron originates from, are only able to be selected a few days annually within the fall, and harvesting the spice requires lots of hard labor.

Also, you have to pick a variety of it, as roughly two football pitches of saffron equal a kilogram from the red spice.

4. Ayam Cemani Chicken

Cost: $2,500 Each

All of these-black chickens, from Indonesia, are viewed to possess magical abilities.

Indonesians believe that the meat from the chicken has the ability for stopping all sorts of illnesses, in addition to bring fortune.

Whether that’s true or otherwise is debatable however, Cemani chickens cost around $2,500, based on their size.

But, because of concerns over bird flu in western countries, it’s difficult to acquire them outdoors of Parts of asia like Indonesia and Malaysia, although it does happen.

3. Bluefin Tuna

Cost: $3,603 Per Pound

Bluefin tuna from Japan frequently tops the sea food charts because the most costly sea food on the planet.

There are many explanations why it’s so costly. Only Bluefin tuna has intense marbling along with a precise balance of flavors when compared with other kinds of Tuna fish, because of greater fat content.

Also, Japanese Bluefin is more expensive to import in to the U . s . States, which is included in the cost.

So, look at your wallet prior to ordering any inside a restaurant, as it’s likely to set you back!

2. Yubari King Melons

Cost: $27,229 For 2

Considered a deluxe gift in Japan, these melons are extremely costly because of their absurd sweetness.

They’re a mix of two other cantaloupes and therefore are highly considered among the citizens of Japan.

In 2008, a set of Yubari King Melons offered at auction to have an eye-watering $27,229. That’s over $13,500 each!

Sweet is what you want!

1. Almas Caviar

Cost: $34,500 Per Kilogram

It wouldn’t function as the most costly food list without some Caviar, now wouldn’t it?

One kilogram of this specific kind of caviar can cost you exactly the same cost as some completely new cars.

The price is lower towards the small group of eggs the albino sturgeon produce, because they usually only deliver eggs once every a century!

So, if you wish to eat several of the best caviar on the planet, you’d better have deep pockets!

Summary

Hopefully you enjoyed our listing of the 15 most costly foods.

Restaurant meals are costly, but over $27,000 for a few melons, and $34,500 for many fish eggs?!

I am talking about, that appears just a little excessive, right?

But on the other hand, why the hell not if you’re able to afford it!

Should you enjoyed reading this list, take a look at:

Probably The Most Costly Restaurants

Here’s a fast recap from the 15 most costly foods:

  1. Almas Caviar
  2. Yubari King Melons
  3. Bluefin Tuna
  4. Ayam Cemani Chicken
  5. Saffron
  6. White-colored Truffles
  7. Matsutake Mushrooms
  8. Moose Cheese
  9. Manuka Honey
  10. Iberico Pork
  11. Vanilla
  12. Wagyu Beef
  13. Fugu
  14. Foie Gras
  15. Oysters